Akış (Alan) Teorisi

1 dk okuma süresi


3
9 Paylaşım, 3 puan

… Piyanoda esas olarak, hoşuna giden şeyleri çal, öğretmenin sana onları çalman için ödev vermese bile. En iyi böyle öğrenilir, hoşlandığın bir şeyi yaparken zamanın nasıl geçtiğini anlamazsın bile. Ben bazen kendimi çalışmaya öyle kaptırıyorum ki öğle yemeğini unutuyorum… (Albert Einstein)

Akış teorisinin tanımını vererek başlayalım, Akış teorisinini bulan Mihaly Csikszentmihalyi’ye -okunması biraz zor- şunu der; “Akış tamamen bir noktada toplanmış motivasyondur.” Başka tanıma göre ise Akış teorisi “Kişinin bir işi yaparken odaklanarak, tamamen dahil olduğu, dikkatini verdiği ve bunları yaparken keyif aldığı durumdur.” şeklinde tanımlanır. Mihaly Csikszentmihaly Akış teorisini bulurken kendinde şu soruyu sormuş -sonra diğer bazı insanlara da- “Hayatımızda ne zaman normal deneyimlerimizle gerçekten mutlu oluruz?” Günümüzde bu soru Pozitif Psikolojinin de sorularından birisidir. Bu sorunun cevaplarından yola çıkarak yukarıda anlattığım Akış modelini ortaya koymuş. Bu modelde ki unsurlardan herhangi birinde Akışa girilebilir ancak uygun olanı yeteneklerin iyi kullanıldığı -Uyarılma ve Kontrol- yerlerden Akışa girmektir. Gelin bu Akış modeli örneğinin unsurlarını beraber inceleyelim:

1. Zorluklar

  • Can Sıkıntısı: Kişi bu evrede rahatlamadan çıktığı için artık yapacak bir şey bulamaz ve can sıkıntısı başlar.
  • İlgisizlik: Kişi artık ilgisini kaybederek farklı alanlara yönelir. Yetenekleri onun ilgisini çekmez.
  • Endişe: Kişiyi panik hali sarar ve yeteneklerini kullanmasını unutabilir.
  • Kaygı: Kişiyi kötü düşünceler sarar ve kişinin kafasında bu düşünceler yoğun yer eder.

2. Yetenekler

  • Uyarılma(Teşvik): Kişi artık kötü düşünceleri sorgular ve yeteneklerini -yeniden- keşfeder ve konfor alanının dışına çıkar.
  • Kontrol: Artık kontrol kişidedir. Kişi kendini istediği gibi Akışa sokar fakat meydan okuması gereken şeyler fazla olacaktır.
  • Rahatlama: Kişi de artık rehavet başlar ve kendini iyi hisseder.

Özetleyecek olursak, Akış teorisi bize başarının, öğrenmenin vb. durumlarda nasıl davranmamız gerektiğini yani enerjik bir şekilde odaklanarak, keyif alarak bir işi yaptığımızda o işin bize geri dönüşünün olumlu olduğunu ortaya koyuyor. Öneri isteyecek olursanız, Mihaly Csikszentmihalyi’nin “Akış-Mutluluk Bilimi” isimli kitabını tavsiye ederim.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
13
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
6
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?