Akıllı Saatler Kısa Sürede Vazgeçilmez Olacak

2 dk okuma süresi


1
9 Paylaşım, 1 puan
Kol Saati
Kol Saati

Yaklaşık olarak son 10 yıldır konunun uzmanları, teknolojinin artık yeni bir boyuta doğru yöneldiğini, giyilebilir hale geleceğini söylüyordu.

Bunu açıklamak için de Uzay Yolu filminden örnek veriyorlardı. Söylenenlerin üzerinden aslında kısa denilebilecek bir süre geçti. Plazma ekran televizyon, cep telefonu, Bluetooth teknolojisi, dokunmatik tablet bilgisayarlar gibi teknolojilerin ipuçlarını ilk olarak Uzay Yolu’nda gördük. Şimdilerde artık giyilebilir teknoloji proje olmaktan çıktı, ilk nüvelerini görmeye, hatta kullanmaya başladık. Son zamanlarda yapılan birçok teknoloji fuarının gözde ürünleri giyilebilir teknolojiler. Teknoloji marketlerinin raflarında kendilerine yer bulan giyilebilir ürünleri alışveriş siteleri ayrı bir kategoride sunuyor. Demek ki bundan sonra Uzay Yolu’ndaki gibi şaşırmak yerine hayatımızı kolaylaştıran cihazları kullanacak, onlarla adeta bütünleşeceğiz. Bugün cep telefonumuzu yanımızdan ayırmadığımız, unuttuğumuz zaman kendimizi yalnız hissettiğimiz gibi yeni cihazlarla da bütünleşeceğiz. Bu yazımızda giyilebilir teknolojilerden belki de yakın zamanda telefon gibi vazgeçilmez ürünlerden biri haline gelecek akıllı saatlere bir göz atalım.

Türkiye’de de satışa sunulan akıllı saatlerin öne çıkan özellikleri GPS (konum izleme), MP3 çalar, spor anında egzersiz verilerini izleyebilme, katedilen mesafe, hız, yakılan kalori ve kalp atışı ile ilgili verileri ekranda görebilme, saatteki bazı verileri Facebook ve Twitter gibi sosyal medyada paylaşabilme. Bu özellikler saatine, markasına göre farklı şekilde yer alabiliyor. Fiyatları, aklının erdiği yeteneğe göre 150 TL ile 750 TL arasında değişiyor. Şimdilik Android işlemcili saatler rakipsiz durumda. Çünkü Apple’ın iWatch ürününü yeni iPhone ile birkaç aya kadar duyurması beklenirken, Microsoft’un Android ve iOS uyumlu ürününü test ettiği iddia ediliyor. Akıllı saat için patent başvurusunda bulunan Microsoft’un telefon işlevi de gören ve mesaj gönderebilen bir kol saati üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Öne çıkan markalardan raflarda erken yer alan Samsung, 500 bin adet satışla yılın ilk çeyrek sonuçlarına göre yüzde 71’lik bir pazar payına sahip görünüyor.

SAAT

Samsung Galaxy Gear, 1.6 inç ekrana sahip. Samsung’un Galaxy cihazlarıyla bağlantıya geçebilen cihaz çağrılar, mesajlar ve e-postalar gibi gelen mesajlar hakkında bilgilendirme yapıyor. Sesli komutlarla arama, mesaj hazırlama, yeni takvim belirleme gibi işlemler yapılabilir. Kameralı saat, akıllı telefona bağlı çalışıyor. Samsung, yeni saati Gear Live’i satışa sunmaya hazırlanıyor.

Google’ın giyilebilir teknoloji platformu Android Wear üzerinde ürün geliştiren LG’nın geçen ay kullanıma sunduğu Android Wear işletim sistemli akıllı saati G Watch, 1.65 inç dokunmatik ekran, 1.2 Ghz hızında Snapdragon 400 işlemci, 512 MB bellek ve 4 GB depolama alanına sahip. Suya ve toza karşı dayanıklı G Watch, siyah ve beyaz renklerde, İngiltere’de 159 Euro’dan, Amerika’da ise 229 dolardan satışa sunuldu.

Teknolojinin öncülerinden Motorola giyilebilir alanına Motoactv akıllı saat ile adım atmıştı. GPS özellikli ürünü sportmenler arasında yaygınlaşmıştı. Yürünen veya koşulan mesafe, hız, yakılan kalori ve kalp hızı verilerini ekranında gösteren saatteki veriler sosyal medyada paylaşılabiliyor. Motorola yeni modeli Moto 360’ı kullanıma sunmaya hazırlanıyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

Sadece dergiCE yazarları sağ tıklayabilir, emeğe saygı lütfen :)