Akdeniz’de Saklı Bir Cennet: Tisan Adası

2 dk okuma süresi


4
9 Paylaşım, 4 puan
Tisan Adası
Tisan Adası

Gezginler iyi bilir ki, Türkiye birçok turistik noktaya sahiptir. Bununla ilgili  daha önce ”Sadece Türkiye’de Bulunan Mutlaka Görülmesi Gerekenler Yerler yazımızı sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise rotamızı Akdeniz’e doğru çeviriyoruz. Akdeniz’de saklı bir cennet olan ”Tisan Adası”nı gelin beraber keşfedelim.

Büyüleneceksiniz!

Tisan Adası Tepesi

Mersin merkezden yola çıkıp, tüm sahili işgal eden uzun yazlık sitelerin hakimiyetine 100 kilometre katlandıktan sonra  Taşucu’na varacaksınız. Hristiyanlar için kutsal bir mekan olan Ayatekla Klisesi, Amphora Müzesi ve anıt mezar Mezgit Kalesi Taşucu sınırlarında yer alıyor. Tisan’a olan yolculuğunuzda bir kültür molası vermek isterseniz Taşucu doğru bir seçim olacaktır. 🙂 Moladan sonra yolunuza 40 kilometre daha devam edeceksiniz ve eski bir tabela ile belirtilmiş küçük bir yol ayrımı çıkacak karşınıza. Yol ayrımına sapıp tepeye tırmandıktan sonra nihayet inişe geçtiğinizde sizi büyüleyecek bir manzara ile karşılaşacaksınız. Karşıda pırıldayan masmavi bir deniz ve denizin kıyısında bembeyaz evlerden oluşan harika bir yarımada sizleri selamlayacak. Şimdi gelin bu güzel yarımadanın koylarının birine beraberce kamp atalım ve daha yakından inceleyelim.

Tisan Adası Kocaman Bir Papyona Benziyor!

Tisan Adası

Tisan adasının bu enteresan şekli adanın koylarından birinde dalga varken diğerinin Ölü Deniz kadar sakin olmasını sağlıyor. Bu sayede istediğinizde dalgalara kendinizi bırakabilecek ya da durgun sularda dinlenebileceksiniz.

Tisan Adası Sizi Oksijene Doyuracak!

Tisan Adası Çam Ormanı

Adanın dağlık kısmında bir çam ormanı bulunmakta, bu yüzden de bol oksijenli bir tatil sizleri bekliyor olacak. Hala betonlaşmaya teslim olmamış bu ada ağustos ortasında bile serin! Gelirken sweatshirtlerinizi yanınıza almayı unutmayın. Serin yaz akşamlarında ateş yakıp, ”Akdeniz Akşamları” söyleyip, klişelere doyacağınıza da eminim.

Tarih kokan bir tatil: Aphrodisias Antik Kenti!

Tisan doğal güzelliği ile olduğu kadar tarihi ile de dikkat çekiyor. Kaynaklara göre Tisan’ın tarihi M.Ö 7. yüzyılda kurulan bir Yunan kolonisi olan Aphrodisias’a uzanıyor.

Tisan aynı zamanda tanrıça Afrodit’e adanan anlamına gelen antik Aphrodisias (aynı isimli Aydın’da da bir antik yerleşim olduğu için karıştırılmaması adına Kilikya Afrodisiası da deniyor) yerleşiminin de bulunduğu tarihi bir bölge. Hazır gelmişken antik kent Aphrodisias’ı da gezmeden gitmeyin.

Harika Su Altı Manzaraları Yakalama İmkanı!

Sualtı

Tisan Adası, Kıbrıs Harekatı sırasında bölgeden helikopter ile geçen bir albay tarafından keşfedilmiş. Haliyle insanların yeni yeni tanıdığı Tisan’ın deniz suyu oldukça berrak ve temiz. Su altı kameralarınızı alarak gitmenizi tavsiye ederim. Muhteşem su altı manzaraları yakalama şansınız oldukça yüksek. Şimdiden iyi tatiller dilerim.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

Sadece dergiCE yazarları sağ tıklayabilir, emeğe saygı lütfen :)