Adolf Hitler Kimdir?

1 dk okuma süresi


3
8 Paylaşım, 3 puan

Adolf Hitler, 20 Nisan 1889’da Avusturya’nın Braunau kentinde doğdu. Ressam olmak isteyen Hitler, büyük bir Alman milliyetçisi oldu. İki cesaret madalyası aldı.

1919’da otuz yaşında Münih’te Nazi Partisi’ne katıldı. İki yıl içinde tartışılmaz bir lider (Almanca: Fuehrer) oldu. Kasım 1923’te “Münih birahane isyanı” olarak bilinen isyanın girişiminde bulundu. İsyan başarısız olunca tutuklandı ve hapse atıldı. Hapiste sadece bir yılını geçirdi ve o sürede “Kavgam” isimli bir kitap yazdı.

Büyük çöküşten sonra Nazi partisi hızla yükseldi. Ocak 1933’te Alman şansölyesi olan Hitler, hızla bir diktatörlük kurdu. Hitler, büyük imha kampları kurdu. Birkaç yılda yaklaşık 6 milyon yahudi oraya gönderilerek öldürüldü. İngiltere ve Fransa bile Almanlar karşısında boyun eğdi. Alman ordusu ele geçirdiği geniş topraklara rağmen toprakları uzun süre elinde tutamadı. Hitler teslim olmayı reddetti ve 30 Nisan 1945 yılında intihar etti.

Adolf Hitler’in Bilindik Sözleri

  • Zayıfa acımak, doğaya ihanettir.
  • Düşünce özgürlüğü tüm kötülüklerin anasıdır.
  • Politika, yapılan tarihtir.
  • Yalan ne kadar büyükse, inananı da o kadar çok olur.
  • Mustafa Kemal; bir millet, bütün vasıtalarından mahrum edilse dahi, kendini kurtaracak vasıtaları yaratabileceğini ispat eden adamdır.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
14
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?