Adabtan Ayrılmayalım!


ADAB
ADAB

Kuran-ı Azimüşşan’a bakarsanız hep âdâbdır, insanı edebli olmaya davet etmektedir. Mesela bakın, Allah azze ve celle Hz. Musa ve Harun’u Firavuna gönderirken “Ona yumuşak bir dille nasihat edin” (Taha: 44) buyuruyor.

“Ben Rab’im” deyip Allah’a karşı gelen Firavun’a! Suphanallah, nasıl edeptir. Halbuki Allah biliyor, o imansız olarak gidecek, cehennemliktir, kafirdir. Bildiği halde Allah bize yol gösteriyor. Öyleyse adaptan ayrılmayalım.

Adaptan ayrılmadığımız zaman Allah-u Zülcelal de bizi muhafaza edecek ve razı olacağı amel-i salihleri bize nasip edecektir, inşallah. Eğer insan Allah-u Zülcelal’e karşı, Peygamberimiz (sallallahu aleyhi vesellem)’e karşı ve müminlere karşı edepli olursa, Allah da ona hangi amel iyi ise onu nasip edecektir.

Namazlarımızda, virdlerimizde veya herhangi bir ibadetimizde de edepli olalım, huzurlu olalım. Daima, “Ya Rabbi! Senin Rızan için bunu yapıyorum” diyelim, O zaman Allah-u Zülcelal namazdan hariçte de bizi huzurlu olarak, edepli olarak muhafaza edecek ve bütün salih amelleri nasip edecektir inşallah.

Seyda Muhammed Konyevi (rahmetullahi aleyh): “İnsana en çok fayda veren şey, ölüm rabıtasıdır; yani ölümü ve sonrasını düşünmektir. Ölüm rabıtası, tul-i emeli (geleceğe dair uzun emelleri) yıkar, ihlas ve yakini doğurur.”

Seyda Muhammed Raşid (rahmetullahi aleyh): “Talebe, tavus gibi olmalıdır. Güzel kanatlarına, renk renk tüylerine değil, siyah bacaklarına bakmalıdır. Nefsini son derece kusurlu görmedikçe istikamet ele geçmez. Bu şekilde görmemek büyük günahtır. Muhabbet, ihlaslı amel ve gayret talebeliğin şartıdır. Bunlardan birinin eksik olması manevi felaket alametidir.”

Seyyid Sıbgatullah Arvasi (rahmetullahi aleyh): Her kimde şu üç şeyden birisi bulunmazsa onun amellerini bir şeyden saymayınız ve kıymet vermeyiniz:

Birincisi: Kendisinde Allah-u Azze ve Celle Hazretleri’ne karşı measi (isyan) işlemesine mani olan bir takva yoksa. İkincisi: Akılsız ve sefih kişilerden kendisini men edecek bir hilmi yoksa. Üçüncüsü: Halk ile güzelce geçinebilecek iyi bir ahlaka sahip değilse. (Mehmet Zahid Kotku -rahmetullahi aleyh-)

İslami Hayat Dergisi
Sayı: 24 ~ Şubat 2014

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Gözünüzü açıp Kur’ân’a bakınız. ALLAH Kelâmı olan Kur’an’ın tüm ayetleri edep öğretmektedir. (Mevlana Hazretleri)

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim