Abraham Lincoln Kimdir?


Abraham Lincoln Kimdir?
Abraham Lincoln Kimdir?

Abraham Lincoln, 1809 yılında ABD’de doğmuştur. Çocukken okul eğitimi görmedi ancak okumayı çok severdi. ABD başkan adayı olmadan önce avukat, politikacı gibi çeşitli işlerde çalıştı. 1858 tarihinde yaptığı bir konuşmada, “Bu hükümetin sürekli yarı köle yarı özgür kalmaya dayanabileceğini zannetmiyorum.” dedi ve bu konuşmasından iki yıl sonra başkan seçildi.

Ocak 1863’te bütün Amerikalı köleleri özgürleştiren bir Bildirge çıkardı. Lincoln 1863’te korkunç Gettsburg muharebesinden sonra yaptığı konuşmada askerlerin, “Gettysburg Savaşı” sonucunda Güney eyaletleri destekleyen bir fanatik tarafından öldürüldü. Lincoln, suikast sonucu ölen ilk ABD başkanı oldu. Tarihsel değerlendirmelerde en iyi ABD Başkanları’ndan biri olarak kabul edilir.

Gettysburg Savaşı

Gettysburg Muharebesi, Amerikan İç Savaşı sırasında Gettysburg, Pensilvanya yakınlarında gerçekleşen savaştır. Genelde Amerikan İç Savaşı’nın dönüm noktası olarak adlandırılır.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç
yusufeymen
Linguistçi değil, yabancı dil hayranı... Bir harf öğreten birisinin 40 yıl kölesi olurum.. Ama önce bi kırkı çıksın, ondan sonra :)

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim