Abel Ödülü İlk Kez Bir Kadın Tarafından Kazanıldı!

1 dk okuma süresi


5
10 Paylaşım, 5 puan

Dünyanın en prestijli matematik ödülü olan Abel Ödülünü, tarihte ilk kez bir kadın kazandı. Her yıl Norveç Kralı tarafından verilen ödül, bu sene ABD’den Karen Uhlenbeck adlı matematikçiye verildi. Böylelikle tarihte de bir ilk yaşandı!

Abel Ödülü İlk Kez Bir Kadında!

En pretijli matematik ödülü olan Abel Ödülü, her yıl matematikçilere verilmektedir. Norveç’in başkenti Oslo’da verilen ödül, adını 19. yüzyılda yaşayan Norveçli bir matematikçi olan Niels Henrik Abel’den almaktadır. Bugüne kadar yalnızca erkek matematikçilerin layık görüldüğü ödül, tarihte ilk defa bir kadına verildi. Bu ödüle layık görülen ilk kadın matematikçi olan Karen Uhlenbeck, aynı zamanda 620 bin euro değerindeki çeki almaya da hak kazandı.

Aynı Zamanda Bir Cinsiyet Eşitliği Savunucusu!

Karen Uhlenbeck

ABD doğumlu olan Karen Uhlenbeck, ödülünü “kısmi diferansiyel denklemler” adlı çalışması ile almaya hak kazandı. Matematik dünyası için oldukça kıymetli olan bu ödülü ilk kazanan kadın matematikçi olmayı başaran Uhlenbeck, aynı zamanda bilim ve matematik alanında cinsiyet eşitliğini son derece savunan birisi! Bu yönü ile de pek çok kadına ilham olacak olan Karen Uhlenbeck, 2019 Abel Ödülünün sahibi olarak tarihe adını şimdiden yazdırdı.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?