90’lar Modasının Hiç Eskimediğini Gösteren En Güzel Trendler

4 dk okuma süresi


4
13 Paylaşım, 4 puan

İnsanların ilgi duyduğu alanlar değiştikçe moda dünyası da hızla beraberinde değişmekte. Ancak bu hızlı değişim içinde bazı dönemler vardır ki moda dünyasına damga vurmuş ve vazgeçilmezler arasında yerini almıştır. Bu dönemlerden biri de şüphesiz 90’lar modasıdır. Biz de dergiCE ekibi olarak sizlere, 90’lar modasının hiç eskimediğini gösteren en güzel trendler içeriğini hazırladık. İşte o ölümsüz 90’lar modası!

1. Göbek Açık

90’lar Modasının Hiç Eskimediğini Gösteren En Güzel Trendler

90’lar modası deyince şüphesiz akla gelen ilk trendlerden biri olan göbek açık kombinler, değişik tarzlarıyla günümüzde hala varlığını sürdürüyor. Yüksek bel pantolonlar ile hoş bir uyum yakalandığı gibi, bir dönem düşük bel pantolonlarla da göbeği açık modasını uygulayanlar oldu. Özellikle müzik dünyasında bir dönem tavan yapan bu stil, çoğu kişi tarafından oldukça seksi bulunuyor. Her ne kadar o dönem insanlarının çoğuna göre yanlış bulunsa da, göbeği açık kombinler 40’lı ve 50’li yıllarda da kullanılıyordu. Gördüğünüz gibi bu trendin geçmişi oldukça eskiye dayanıyor. Günümüzde hala varlığını sürdürdüğü gibi gelecekte de var olmaması için hiçbir sebep yok.

2. Deri Ceket

Özellikle 90’lar “punk” stilinin olmazsa olmazlarından deri ceket kombinlerinin hiçbir zaman modası geçmemektedir. Neredeyse her mevsimde kıyafetinize uydurabileceğiniz bu kurtarıcılar, 90’lar modasında olduğu gibi günümüzde de önemli bir yere sahip. 90’lar punk stilinde özellikle zincirli pantolonlar ve deri postallar ile kullanılan deri ceketler, karakteristik olarak da asi bir görünüm kazandırıyor. İster çiçekli elbisenizin üzerine giyin, ister deri pantolonunuzun üzerine. Ne olursa olsun güzel bir deri cekete sahipseniz şık görünmeniz de kaçınılmaz olacaktır.

3. Yırtık Pantolon

90’lar Modasının Hiç Eskimediğini Gösteren En Güzel Trendler

90’lar rap ve hiphop şarkıcılarının olmazsa olmazı bol, yırtık ve kenarından zincir sarkıtılan pantolonlar! Aynı zamanda 90’lar “hiphop” stilinin en önemli tamamlayıcısı olan bu pantolonlar, yine modası asla geçmeyen trendlerden biridir. Günümüzde zincir bir dönem popülerliğini kaybetmiş olsa da özellikle yırtık kot pantolonlar oldukça talep görüyor. Bol olanlarının rap ve hiphop tarza ait olduğu gibi, dar olanlarının da “punk” stilinde sıkça kullanıldığını söyleyebiliriz. Hem spor hem şık kombinlerde özgürce kullanılan bu pantolonların modasının asla geçmemesi garip karşılanmıyor olsa gerek…

4. Kot Ceket

90’lar modasının hiç eskimediğini gösteren en güzel trendler listesinde şimdi sıra, sokak stilinin olmazsa olmazlarından kot pantolon ve kot ceketleri! Uzun yıllardır moda dünyasında önemi bir an olsun eksilmeyen bu trendler 90’lar deyince akla ilk gelen şeylerden biridir. Ancak 90’larda kullanım şekli günümüzdekinden biraz farklıydı. Günümüzde kot pantolon üzerine kot ceket kombini pek kullanılmasa da bu kombin 90’larda oldukça revaçtaydı. Bu kot takımın en iyi tamamlayıcıları ise renkli kazaklar ve oduncu gömlekleriydi. Modanın hızla değiştiği bu dönemde, birlikte kullanılmasa da hiçbir zaman vazgeçilmeyecek olan 2 trend öğesi bellidir diyebiliriz: Kot pantolonlar ve kot ceketler!

5. Yüksek Bel Pantolon

90’lar Modasının Hiç Eskimediğini Gösteren En Güzel Trendler

Günümüzde özelikle kadınlardan oldukça ilgi gören yüksek bel pantolonlar, 90’lar modasının da vazgeçilmezleri arasındaydı. Genellikle kot kumaş kullanılsa da iş hayatında yüksek bel kumaş pantolonlar da en büyük kurtarıcılardandı. Yüksek bel pantolon, pek bilinmese de vücut şekillendirme için faydalı bir kıyafettir. Eğer karın bölgeniz gereğinden fazla yağlıysa yüksek bel pantolon tercih ederek vücudunuzun duruşunu kontrol altına alabilirsiniz. Yüksek bel pantolonlar, karın bölgenizi güzelce sararak daha sıkı bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır.

6. Vatkalı Blazer Ceket

Belki bir toplantıya, iş görüşmesine, kutlamaya ya da bir şeyler içmeye gidiyorsunuz. Özellikle bahar aylarındaysanız üzerinize bir blazer ceket alarak kombininizi tamamlayabilirsiniz. Blazer ceket, moda dünyasına girdiğinden beri dönem dönem moda oldu. Ancak kumaş blazer ceketler, 90’larda olmazsa olmazlardandı. Bu ceket ciddi bir duruş sergilemenizi sağladığı gibi, bir kot pantolonla kullandığınızda da spor-şık bir görünüm elde edebilirsiniz. İçine ister salaş bir t-shirt giyin, ister sade bir atlet. Blazer ceketler ne olursa olsun moda dünyasından ayrılmayacak gibi görünüyor.

7. Uzun Kollu T-shirt Üzeri Kısa Kollu T-shirt

Muhtemelen çoktan unuttuğunuz, görünce gülümsediğiniz bu ilginç 90’lar trendinde sıra. Dönemin “hiphop” stiline sahip kişilere göre zincirli ve yırtık bol pantolonun üzerine giyilebilecek en güzel şeydi: Uzun kollu t-shirt üzerine kısa kollu t-shirt. Bu ilginç trendin benimsenmesi hiç de zor olmadı. Genelde bu 2 t-shirt desensiz ve farklı renklerde olurdu. Başta gardıroptaki 2 farklı t-shirt üst üste giyilirken, bu trende giyim şirketleri farklı ve basit bir çözüm getirdi. Alışveriş reyonlarını 2 farklı t-shirt gibi görünen ancak aslında tek olan t-shirt’ler doldurdu. Bu trendin ömrü, diğer trendler gibi ne yazık ki pek de uzun soluklu olmadı. 90’larda zirve yapan bu moda, günümüzde tercih edilmemektedir.

8. Eşofman Takımı

90lar Modasının Hiç Eskimediğini Gösteren En Güzel Trendler

90’lar deyince aklımıza şüphesiz canlı renkler, ilginç desenler hatta neon kumaşlar gelir. 90’ları konu alan sitcom dizilerinde de sıkça rastlayacağınız şeylerden biri bu renkli eşofman takımlarıdır. İçinde kendinizi hem çok rahat hem de canlı hissettiğiniz nadir şeylerden biri olsa gerek. Bu takımlar kimi zaman hayvan desenleriyle, kimi zaman geometrik şekillerle, kimi zaman da renk cümbüşleriyle çıkıyor karşımıza. Günümüzde bu canlı eşofman takımlarının sık tercih edildiğini söyleyemesek de kim bilir, belki bu takımlar ileri tarihlerde tekrar karşımıza çıkar?

9. Oduncu Gömleği

Şimdi de sırada 90’lar “grunge” stilinin en önemli parçasında: Oduncu gömlekleri! 90’larda kimi zaman bol bir t-shirt üzerinde kimi zaman da bele bağlanmış olarak gördüğümüz bu gömlekler, günümüzde de öneminden hiçbir şey kaybetmemiş gibi görünüyor. Neredeyse her mevsimde kombininize uyarlayabileceğiniz bir trend olan oduncu gömlekleri, genellikle spor tarz sevenler tarafından tercih ediliyor. Kadın-erkek veya çocuk-yetişkin fark etmeksizin herkes tarafından rahatça kullanılabilir olması belki de moda dünyasında ölümsüz olmasını sağlamıştır. Dileriz bu spor-şık kombin kurtarıcısı gelecek modasında da kendine yer bulur.

10. Salopet

90lar Modasının Hiç Eskimediğini Gösteren En Güzel Trendler

“İşçi Tulumu” diye de bilinen, ilk çıkış tarihi belirsiz olan salopetler, 90’ları 90’lar yapan en önemli moda unsurlarından biriydi. İşçilerin koruyucu giysi olarak kullandığı bu iş kıyafeti, zamanla sokak stiline adapte olmuş duruma geldi. Genellikle kot kumaştan üretilse de kadife salopetlere de rastlamanız mümkün. Salopetlerin moda dünyasına girişi ardından kadınlar için etekli salopetler de tasarlanmıştır. 90’larda özellikle mevcut bedenden birkaç beden büyük, salaş salopetler tercih edilirdi. Hem oldukça rahat hem de şirin bir görünüm kazanmanızı sağlayacak bu salopetler günlük kıyafet için harika bir tercih.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!