5 Eşsiz Eseri İle Usta Şair Can Yücel

1 dk okuma süresi


4
48 Paylaşım, 4 puan

Can Yücel, yalın dili ve kendine has üslubu ile dikkatleri çekmeyi başarmış ve ardında çok sevilerek okunan şiirler bırakmıştır. Bu yazımızda Can Yücel’in en güzel şiirlerinden alıntılara yer vereceğiz. Öncelikle Can Yücel’i kısaca tanıyalım…

Hayatı ve Edebi Kişiliği

Can Yücel, 21 Ağustos 1926 yılında İstanbul’da doğdu. “Hayatta Ben En Çok Babamı Sevdim” şiiri ile anlattığı eski Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’in oğludur. Okuma yazmaya ilgisi çok erken yaşlarda başlayan şair, şairlik yönünün yanında çeşitli elçiliklerde çevirmenlik yapmıştır. Aynı zamanda BBC’nin Türkçe bölümünde spikerlik yaptığı bilinmektedir. Bir süre Bodrum ve Marmaris’te turist rehberi olarak çalışmıştır. Ardından bağımsız çevirmen ve şair olarak yaşamına İstanbul’da devam etmiştir.

Can Yücel’in şiirlerinde toplumsal duyarlılık ağır basar. Toplumcu bir anlayıştan yola çıkarak daha iyi bir dünyanın kurulması amacını savunur. Bunun yanı sıra “Küçük Kızım Su’ya, Hayatta Ben En Çok Babamı Sevdim, Güzel’e, Yeni Hasan’a Yolluk” şiirlerinden anlaşılacağı üzere şair şiirlerinde ailesine ve sevdiği insanlara da yer vermiştir. Yani Can Yücel şiirlerinde aile ve sevgi değerlidir. Ayrıca şairin edebiyat ve tiyatro çevirileri ile siyasi konularda kaleme alınmış yazıları da bulunmaktadır.

1) Ben Hayatta En Çok Babamı Sevdim…

Ben Hayatta En Çok Babamı Sevdim

2) Değişik

Değişik

3) Öğretmenin Düşü

Öğretmenin Düşü

4) Sevgili Gençlik

Sevgili Gençlik

5) Buluşmak Üzere

Buluşmak Üzere

Son yıllarda sosyal medyada ve internette paylaşılan Can Yücel’e ait olduğu iddia edilen bazı şiirler bulunmaktadır. Prof. Dr. Semih Çelenk tarafından Can Yücel şiirleri olmadığına dair bilgiler paylaşılmıştır. Bu şiirlerden bazıları Bağlanmayacaksın, Eğer, Bilmelisin ki, Biraz Değiştim, Her Şey Sende Gizli, Sevdiğin Kadar Sevilirsin isimli şiirlerdir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?