2×1 Kapak Resmi ve Görseller Oluşturma

1 dk okuma süresi


5
8 Paylaşım, 5 puan
Görseller Oluşturma
Görseller Oluşturma

En başta şunu belirtmeliyiz ki, görsel hazırlamanın yolu çok. Belli başlı programlar ve basit yöntemlerle size görseller oluşturma nasıl olur? anlatacağız. Hadi başlayalım!

Ekran görüntüsü alarak resimler oluşturabilirsiniz!

lightshot

Ekran görüntüsü almak için ücretsiz olarak Windows ve Mac işletim sistemlerinde kullanabileceğiniz program LightShot. Programı indirip, bilgisayarınıza kurduktan sonra, “PrtSc” tuşu ile ekranda kullanmak istediğiniz alanı seçip alabilirsiniz. Windows için LightShot

Google’dan işimizi kolaylaştıran bir filtreleme özelliği!

Google Filtrele

Görseller sayfasına girdiğimizde Araçlar / Boyut / Tam Boyutu Siz Girin diyerek dilediğimiz boyuttaki resimleri filtreleyebiliyoruz. Buradan 2×1 boyutunda arama yaptığınızda resimler gayet estetik görünecektir!

Diyelim 1920×1200 boyutlarında bir resim seçtik!

1920x1200

Eğer kullanmak istediğimiz resim, 2×1 oranın dışındaysa bu görseli istediğimiz ölçüde kırpmamız gerekiyor. Görseli kırpmadan önce 768×384 veya 2×1 oranına ayarlarsak iyi olur. Çünkü en boy oranında ciddi bozulmalar olabiliyor.

Paint’den yeniden boyutlandırma ve kırpma yapıyoruz!

Yeniden Boyutlandır

Seçtiğimiz resmi, önce resimde gördüğünüz adımları takip ederek, en uygun boyuta getiriyoruz. Bazen dikey olarak büyük olabilir yada bazen yatay olarak daha büyük boyut elde edebilirsiniz. Hatta mümkün oldukça çevresi boş, kırptığınız da fazla değişmeyecek resimleri seçmeye çalışın!

Resim Kırpma

Üstteki şekilde kırparak, resmi daha küçük hale getirmiş oluyoruz. Ve ardından farklı kaydet diyerek JPG formatında kaydediyoruz.

Farklı Kaydet

Bilgisayarınızın ekranını resim olarak çekebilirsiniz!

prtsc

Her bilgisayarda bulunan screenshot özelliği, Windows kullanıcıları PrtSc tuşu ile, Mac kullanıcıları ise Cmd+Shift+4 kombinasyonu ile yapılabilir. Ekran kaydını yaptıktan sonra Paint de Ctrl+V (yapıştır) diyerek, bilgisayar ekranınızdan kullanmak istediğiniz alanı keserek kaydedebilirsiniz. Bu işlem karışıksa, sizi ilk maddede anlattığımız LightShot programına davet ediyoruz.

Resimleri siteye yüklemeden önce sıkıştırıyoruz!

Resimleri Sıkıştırın

Son olarak resimlerin hepsini ayarladıktan sonra dergiCE’ye yüklemeden önce sıkıştırıyoruz! Bunun için herhangi bir program kurmadan http://imagecompressor.com/tr sitesine girerek kolaylık yapabilirsiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?