2020 Yılının İlk Ayında Dünyayı Sarsan Olaylar

3 dk okuma süresi


2
13 Paylaşım, 2 puan

2020 yılının henüz ilk ayında olmamıza rağmen, felaketler zinciri olarak nitelendireceğimiz birçok olay yaşadık. Üzüldüğümüz, şoke olduğumuz, inanamadığımız olayları yaşadığımız 2020 yılı, geri kalan günlerde güzellikler getirecek mi, göreceğiz. dergiCE olarak 2020 yılının ilk ayında dünyayı sarsan olaylar listesini hazırladık. İyi okumalar!

1. İranlı General’in Ölümü

2020 yılının ayında dünyayı sarsan olaylar

Henüz 2020 yılına girdiğimiz ilk günlerde, tüm dünyada yankı bulan bir olay oldu. ABD’ye ait kuvvet güçleri, Irak bulunan, İranlı General Kasım Suleymani’ye bir suikast düzenledi. İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı olan Kudüs Gücü Komutanı Kasım Suleymani, başkent Bağdat’taki havalimanına insansız hava aracıyla düzenlenen saldırıda yaşamını yitirdi. Bu olay sonrasında İran’da 3 gün ulusal yas ilan edildi, Kasım Suleymani’nin cenazesinde çıkan olaylarda, 50’yi aşkın kişi yaşamını yitirirken, bu suikast olayı 2020 yılının ilk ayında dünyayı sarsan olaylar arasına girdi.

2. İran Yolcu Uçağı Düşürdü!

2020 yılının ayında dünyayı sarsan olaylar

İran, ABD’ye misilleme yapmak amacıyla füze saldırılarına başladı. Bu füze saldırılarında, hedef şaştı ve Ukrayna Hava Yolları’na ait bir yolcu uçağı vuruldu. Sonuç tam bir kıyımdı, uçaktaki kimse kurtulamadı. Böylesi bir acı tablo karşısında İran, uçağı kendilerinin düşürmediğini, arıza sonucu düştüğünü açıkladı. Nitekim iki füze isabetiyle düşen uçakta, 176 masum insanın hayatını kaybetmesi, 2020 yılı için kara bir olay olarak tarihe geçti.

3. Endonezya’yı Büyük Bir Sel Vurdu

2020 yılının ayında dünyayı sarsan olaylar

Endonezya’da yılbaşı gecesi başlayan şiddetli mason yağmurları sel ve toprak kaymalarına yol açtı. Yaklaşık 5 gün süren bu felaketin ardından ortaya çıkan tablo, içler acısıydı. Yaklaşık 200.000 vatandaşın evini kaybettiği doğal afette, en az 53 kişi hayatını kaybetti. Son 13 yılın en büyük sel felaketini yaşayan Endonezya’da 30 milyondan fazla insan, selden etkilendi.

4. Filipinler’de Volkan Patladı

2020 yılının ilk ayında dünyayı sarsan olaylar hız kesmeden devam ediyordu. 12 Ocak tarihinde, Filipinler’in en büyük volkanik yanardağı olan Taal faaliyete geçti ve büyük bir patlamaya neden oldu. Herhangi bir can kaybı yaşanmadı fakat yanardağın etrafındaki yaşayan köy sakinleri, taşınmak zorunda kaldı.

5. Pakistan’da Çığ Felaketi Yaşandı

Pakistan’ın Keşmir bölgesinde geçtiğimiz günlerde çok büyük bir çığ felaketi yaşandı. Yaşanan bu olayda 57 kişi çığın altında kalarak, hayatını kaybetti. Son 20 yılın en yoğun kar yağışına maruz kalan ülkede, kar kalınlığı 1.5 metreye ulaşmış durumda.

6. Avustralya’daki Orman Yangınları

2020 yılının ayında dünyayı sarsan olaylar

2020 yılının en çok konuşulan bu olayı, hiç kuşkusuz dünyadaki her vatandaşı derinden etkiledi. Haftalarca devam eden yangın, bir türlü kontrol altına alınamadı ve 1 milyarı aşkın hayvan telef oldu. Çıkan alevler sonucunda en az 25 kişi yaşamına veda ederken, 8 milyon hektarlık orman ve yeşil alan kül oldu. Yaklaşık 2000 ev kullanılamaz hale geldi, yetkiler ülkede zararın en az 700 milyon Avustralya doları olduğunu açıkladı.

7. Corona Virüsü Paniğe Yol Açtı!

2020 yılının ayında dünyayı sarsan olaylar

Geçtiğimiz günlerde Çin’de yaşanan corona virüsü salgını, tüm odak noktalarını Uzak Doğu’ya çevirdi. Ülkenin 11 milyon nüfusa sahip şehri Wuhan’da hızla yayılan corona virüsü, şu ana kadar en az 80 kişinin ölümüne sebep oldu. Dünyanın bir numaralı gündemi haline gelen salgın hakkında Çinli yetkililer, toplamda 1300 kişinin virüse yakalandığını açıkladı.

8. Elazığ Büyük Bir Depremle Sallandı!

Ülkemizin en güzel illerinin başında gelen Elazığ, geçtiğimiz günlerde 6.8 büyüklüğünde bir depremle sallandı. Yaşanan depremde şimdiye kadar 40 kişi hayatını kaybederken, en az 1200 kişinin yaralandığı açıklandı. Elazığ başta olmak üzere çevre illerde yüzlerce bina kullanılamaz hale geldi.

9. NBA Efsanesinin Trajik Ölümü

NBA Parkelerinde Bir Efsane: Kobe Bryant

Ünlü yıldız Black Mamba’nın beklenmeyen ölümü, spor camiası başta olmak üzere milyonlarca insanı hüzne boğdu. Los Angeles’ın, Calabas bölgesi semalarında helikopter kazası geçiren Kobe Bryant ve 13 yaşındaki kızı olay yerinde can verirken, helikopterde bulunan 7 kişinin de kurtulamadığı bildirildi.

10. Afganistan’da Yolcu Uçağı Düştü!

Afganistan’da, Aryana Hava Yolları’na ait bir yolcu uçağının Gazne bölgesinde düştüğü duyuruldu. Afganistan’ın Cumhurbaşkanı Sözcüsü, uçakta 83 kişi olduğunu bildirirken, uçağın kendilerine ait olup, olmadığını bilmediklerini söyledi.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç