2019’da Bilim Dünyasında Yaşanan Önemli Gelişmeler

4 dk okuma süresi


3
14 Paylaşım, 3 puan

Teknoloji gün geçtikçe gelişiyor. Bilim insanları, binlerce farklı olasılık deneyip bilimde çığır açacak keşiflerde bulunuyor. Bu keşiflerin bazıları birçok tartışmaya yol açıyor. 2019 yılı, bilimsel gelişmeler açısından oldukça doyurucu geçti. Yapay zeka, tıp, uzay bilimleri, arkeoloji gibi alanlarda birçok gelişmeye şahit olduk. Özellikle konu uzay olunca heyecanı doruklarda yaşadık. dergiCE olarak sizin için 2019’da bilim dünyasında yaşanan en önemli gelişmeler listesi hazırladık. Hepinize iyi okumalar!

1. Falcon Heavy, 24 Uydu İle Uzaya Fırlatıldı

2019’da Bilim Dünyasında Yaşanan Önemli Gelişmeler

SpaceX Starship projesi, son dönemlerdeki en heyecan verici bilimsel çalışmalardan bir tanesi… Elon Musk’ın Ceo’su olduğu Amerikalı uzay taşımacılığı şirketi SpaceX zorlu bir göreve imza attı. 24 uydu ile birlikte uzay aracı Falcon Heavy uzaya fırlatıldı. Falcon Heavy, insanların uzaydaki geleceği için büyük bir adım. Bu roket ile Ay ve Mars’a yerleşim mümkün olabilir yani gezegenler arası yaşam başlayabilir. Hatta Falcon Heavy, Mars’tan daha uzak yerlere dahi gidilebilir. İnsanın aklı almıyor değil mi? Falcon Heavy’nin birkaç ay içinde yörüngeye çıkarılması bekleniyor. Sizce, Musk, bu hedefini başarabilecek mi?

2. Yeni Kök Hücre Teknolojisi

İngiltere’deki Bristol Üniversitesi bir ilki başardı. Kalp hastalıkları için kök hücre tedavisi yapılırken kök hücrelerin başka organlara yönelmesini engelleyen yeni bir teknolojiye imza attı. Bu buluş ile beraber milyonlarca kalp hastası iyileşebilecek.

3. Çin İlk Defa Ay’ın Arka Yüzüne İndi

2019’da Bilim Dünyasında Yaşanan Önemli Gelişmeler

Çin, kendi uzay tarihinde bir ilke imza attı. Chang’e-4 isimli uzay aracıyla Ay’ın uzak tarafı olan arka yüzüne inmeyi başardı. Üstelik bu anlar canlı yayında görüntülendi. Daha önce Rusya ve ABD, Ay’ın arka yüzüne inmeyi başarmıştı. Chang’e-4, Yutu-2 isimli küçük bir keşif aracını da yanında barındırıyor. Daha önce birkaç minarel keşfedilmişti, yakın zamanlarda ise Ay’ın yüzeyinde jele benzer bir madde keşfedildi. Bilim insanları bu madde karşısında şaşkına döndü çünkü bu madde Ay’da daha önce keşfedilen hiçbir şeye benzemiyor. Chang’e-4, keşiflerine büyük bir hızla devam ediyor.

4. Yeni İnsan Türü Keşfedildi

Filipinler’deki bir mağarada homo luzonensis adı verilen yeni bir insan türü keşfedildi. Bu tür tam olarak 67.000 yaşında. 2003 yılında homo floresiensis adında “hobbit” lakabı verilen bir diğer insan türü keşfedilmişti. Yani, homo luzonensis, 21. yüzyılda Asya adalarında keşfedilen ikinci insan türü. Araştırmacılar bulunan kemiklerden DNA çıkarmayı başaramadı ve türe ait kafatası henüz keşfedilemedi. Diş boyutlarına bakılırsa, homo sapiens (günümüz insanı) türünden daha küçük boyutta oldukları tahmin ediliyor.

5. Ay’ın En Net Görüntüleri Elde Edildi

2019’da Bilim Dünyasında Yaşanan Önemli Gelişmeler

Hindistan’ın uzay aracı Vikram, yörüngeden, Ay’ın şimdiye kadar ki en detaylı fotoğraflarını çekti. Ultra yüksek çözünürlüklü fotoğraflar, Terrain Mapping Camera ile çekildi. Uzay aracı Vikram, Ay’a iniş sırasında başarısız olmuştu; iniş sırasında yüzeye 2,1 kilometre kala sinyal kesilmişti. Bilim insanları tüm çabalarına rağmen Vikram ile iletişim kuramamıştı. Geçtiğimiz günlerde ise NASA’nın yardımıyla kayıp modül Vikram’ın enkazı bulundu.

6. Sadece İki Atom Kalınlığında Altın Folyo

2019’da Bilim Dünyasında Yaşanan Önemli Gelişmeler

İngiltere’de Leeds Üniversitesindeki bilim insanları dünyanın en ince altın folyosunu üretti. Altın folyonun kalınlığı insan tırnağının milyonda biri olan 0,47 nanometre.. Bu materyal, iki atom kalınlığında olduğu için iki boyutlu olarak tanımlanıyor. Dünya’nın en ince altın folyosu, medikal cihazlarda, teknoloji endüstrisinde ve su arıtma cihazları gibi konularda kullanılabilecek. Harcamaların daha düşük olmasını sağlayacak. Araştırma ekibi, bu gelişmenin, 2 boyutlu materyaller üretimi konusunda yeni yollar açacağını düşünüyor.

7. 3D Yazıcılarda Yeni Teknoloji

ABD’de Michigan Üniversitesindeki araştırmacılar, 3D yazıcıları 100 kat hızlandıran yeni bir teknoloji geliştirdi. Yeni yazıcıyla ilgili 3 patent başvurusu yapıldı. İnşaat şirketi Apis Cor, Dubai’de 3D yazıcı ile Dünya’nın en büyük ‘’yazdırılan’’ evi inşa edildi. Ev, 9,5 metre ve 640 metrekarelik zemin alanına sahip. 3D yazıcıyla basılan bu ev, düşük maliyetli ve yapılması da oldukça hızlı. Daha önce, Şanghay’da, 3D yazıcı ile yapılan Dünya’nın en uzun köprüsü hizmete açılmıştı. 3D teknolojisi git gide daha kullanışlı hale geliyor. Üstelik canlı cilt ve kan damarları da üretilmeye başlandı.

8. Çığır Açacak Tümör Belirleme Tekniği

ABD’deki bilim insanları, “yakın kızılötesi floresan optik görüntüleme sistemi” adı verilen yeni bir teknoloji keşfetti. Eski tekniklerle tümörler, en fazla 3 cm derinlikte iken görüntülenebiliyordu. Yeni teknik ise 8 cm derinlikteki tümörleri belirleyebiliyor.

9. -23 Derecede Elde Edilen Süper İletken

Bu yeni süper iletken “lantanyum superhidrit” çok yüksek basınç uygulanarak üretildi. Şu zamana kadarki iletkenler en fazla -73 derecede sıfır dirence sahip olabiliyordu. Bilim insanları bu gelişmenin, süper iletken üretiminde öncü olacağına inanıyor.

10. Kara Delik İlk Kez Görüntülendi

2019’da Bilim Dünyasında Yaşanan Önemli Gelişmeler

2019’da bilim dünyasında yaşanan önemli gelişmeler listemizin son maddesinde, daima merak konusu olan kara deliklerden bahsedeceğiz. Daha önce gördüğümüz kara delik resimleri hep simülasyondu. Bilim insanları, tarihte ilk defa, Event Horizon (Olay Ufku) teleskop ağıyla ile ilk defa bir kara deliğin görüntüsünü elde etti. Görüntünün elde edilmesi için interferometre adında bir yöntem geliştirildi. Küçük ve çok sayıda birçok teleskop koordine bir şekilde çalıştırıldı. Bu devasa kara delik 40 milyar kilometre çapında, Dünya’dan yaklaşık 53 milyon ışık yılı uzaklıkta ve Dünya’dan üç milyon kat daha büyük… Bu çalışma ile kara deliğin kütlesi hesaplandı ve kendi etrafında saat yönünde döndüğü keşfedildi. Yani kara delik artık sadece teorik değil. Şüphesiz ki bu inanılmaz görüntü hem 2019 yılına hem de bilim tarihine damgasını vurdu.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!