2019 Yılında En Çok Oynanan 10 Mobil Oyun

5 dk okuma süresi


4
17 Paylaşım, 4 puan

Gelişen teknolojiyle beraber oyun sektörü de kendi içerisinde hızlıca gelişti. Oyun sektörü atari, bilgisayar, Xbox, Playstation gibi sabit makineler ile oynanan oyunlardan mobil oyunlara evrimleşti. Mobil oyunların inanılmaz bir yarışa girdiği 2019 senesinin son günlerinde biz de dergiCE olarak sizlere 2019 yılında en çok oynanan 10 mobil oyun listesini hazırladık. Keyifli okumalar!

1. PUBG Mobile

2019 Yılında En Çok Oynanan 10 Mobil Oyun

23 Mart 2017 tarihinde Steam üzerinden Windows için çıkışını yapan PlayerUnknown’s Battlegrounds, bilinen adı ve kısaltmasıyla PUBG, 9 Şubat 2018’den itibariyle PUBG Mobile ismiyle mobil oyun sektörüne girdi. Mobil oyun sektörüne girmesini bekleyen oyun severlerin de desteği ve sevgisi ile bir anda neredeyse her telefonda yerini aldı. FPS(First Person Shooter) yani birinci şahıs nişancı deneyimi sunan PUBG Mobile Battle Royale türünün dirilmesine vesile oldu. Toplam 100 kişiyle başladığınız oyunda kendinizi bir uçağın içinde buluyorsunuz. Uçaktan atlayıp rakibiniz olan diğer 99 kişiden önce mühimmat toplayıp onları elemeniz gerekiyor. Sahadaki herkesin rakibiniz olması gözünü korkutmasın. Asıl düşmanınız sürekli daralan harita! Haritada belirli bir zamandan sonra güvenli alan belirleniyor. Güvenli alana ulaşamazsanız herhangi birine yakalanmanıza gerek kalmadan eleniyorsunuz. Mobil oyun sektöründe Battle Royale kültürünün bayrağını elinde taşıyan 500 milyon indirilme sayısını aşan PUBG Mobile’ı hala tecrübe etmediyseniz bir an önce indirin ve hayatta kalma mücadelesine siz de katılın!

2. Candy Crush Saga

Sıradaki oyunumuz birçok insanız en azından bir kez oynadığı 500 milyon indirme sayısını geride bırakan Candy Crush Saga. Kimilerimiz Facebook üzerinden deneyimleyip indirdi, kimimiz ise dolmuşta Candy Crush oynayan insanları seyretmekten kendimizi alamayıp indirdi. Halk arasında “yaşlı oyunu” olarak anılan Candy Crush Saga bu lakabının aksine 30 yaş ve altında rağbet görüyor. Candy Crush Saga’nın temel oyun mantığı birbiriyle aynı minimum üç şekeri yan yana getirmektir. Üç veya daha fazla şekeri yan yana getirdiğinizde şekerler patlar ve üstlerindeki şekerler onların yerine geçer. Eğer yeni yerlerine geçen şekerler kendileriyle aynı iki şekerin yanına gelirlerse onlar da patlar ve beklenmeyen kombolara yol açarak fazlasıyla şeker patlatıp puan kazanmanızı sağlar. Oyun içinde bitmeksizin ilerleyen seviye sistemi ve bu seviye sistemiyle çeşitlenip zorlaşan Candy Crush Saga kullanıcısına ilerleme ve başarı hissini tattırır. Oyun içinde yapacağınız sizi bile şaşırtacak komboların ardından gelen efektler ile benzer komboların peşine düşerek oyuna daha da sıkı bağlanırsınız.

3. Mobile Legends: Bang Bang

2019 Yılında En Çok Oynanan 10 Mobil Oyun

League of Legends, DOTA ve Heroes of the Storm benzeri oyunlara oldukça benzeyen Mobile Legends mobil bir MOBA oyunudur. Herhangi bir MOBA oyunun keyifle oynadıysanız eğer, Mobile Legends: Bang Bang tam size göre bir oyun! MOBA tarzını tecrübe etmeyenler için özetleyecek olursak, 5’er kişilik iki takım karşı karşıya gelir. Üst, orta ve alt koridor olmak üzere temel üç koridorda rakiplerinizle karşılaşıyorsunuz. Koridorların her birinde iki adet dış, bir adet iç olmak üzere toplam üç kule bulunuyor. Oyunda amacınız herhangi bir koridor üzerinden kuleleri yıkıp ilerleyerek en sonda yer alan merkez kuleyi yok etmektir. Sürekli olarak karşınıza rakibinizin tarafını tutan minion isimli minik yaratıklar çıkar. Bu yaratıkları her kesişinizde bir miktar altın kazanırsınız. Tabii ki aynı koşullar rakibiniz için de geçerli olacaktır. Eş koşullarda mobil MOBA deneyimi istiyorsanız yahut bilgisayarından uzakta da MOBA tadına erişebilmek isteyenlerden iseniz 100 milyon indirme sayısını aşan Mobile Legends: Bang Bang tam size göre demektir!

4. Call of Duty Mobile

2019 yılında en çok oynanan 10 mobil oyun listesini yapıp da 2019’un Ekim ayı başında piyasaya giren Call of Duty Mobile’dan bahsetmemek olmaz. Oyun sektörünün köklü isimlerinden biri olan Call of Duty nihayet 2019 yılında mobil platformlar içinde en çok oynanan oyundu. 16 senelik oyun geçmişinin sonunda mobil oyun sektörüne de giren Call of Duty Mobile oyun severleri mutlu etmiş olacak ki paylaşıldığı ilk 36 saatte 20 milyon indirilmeyi gördü. Hem eski zamanların Call of Duty severlerini hem de Battle Royale türünü sevenleri unutmayan Call of Duty Mobile iki tecrübeyi de sunuyor. Battle Royale modunun 7. Seviyede açıldığı Call of Duty Mobile için size tavsiyemiz bir süre yapay zekaya karşı oynamanız. Hem tecrübe kazanmanız hem oyunun ara yüzüne alışmanız hem de elinizi kontrollere yatkın hale getirmek için 7. Seviye sınırı oldukça mantıklı hissettiriyor. 50 milyonun üzerinde indirilen Call of Duty Mobile’ı hala denemediyseniz bir an önce tecrübe etmelisiniz.

5. Asphalt 9: Legends

2019 Yılında En Çok Oynanan 10 Mobil Oyun

Mobil araba yarış oyunu önerisi isteyen herhangi bir kişiye önerilebilecek oyunların tepesinde elbette ki Asphalt serisi yer alıyor. Biz de listemize Asphalt serisinin son üyesi olan Asphalt 9: Legends oyununu aldık. Serinin bir önceki oyunu olan Asphalt 8: Airborne’nun devamı olan Asphalt 9:Legends bekleyenlerinin beklentilerini karşıladı. Kendilerini tercih edenlere her oyunlarında yeni bir şeyler sunmayı adet haline getiren Asphalt serisi, Asphalt 9: Legends’ta da geleneğine ihanet etmeyip Ferrari, Porsche, Lamborghini ve W Motors gibi meşhur üreticilerin hiper otomobil künyesi taşıyan hız makinesi olarak da geçen bu araçları kullanıcılarına sunuyor. Oyuncuların yarışa odaklanmalarını sağlayıp sürüş hissini yükseltmeleri için kontrolleri kolaylaştıran TouchDrive özelliği eklenen oyunda araçlarınızı kişisel zevklerinize göre modifiye etmeniz de mümkün. 2018 yılında çıkmasına rağmen oyuncuların yüksek rağbetlerine hala maruz kalan Asphalt 9:Legends oyununu tüm araba yarış oyunu severlere tavsiye ediyoruz.

6. Brawl Stars

Clash of Clans, Clash Royale gibi oyunlarla oyun piyasasına kendisini kanıtlayan Supercell firması 2018 yılında Brawl Stars isimli yeni bombalarını oyun piyasasına bıraktılar. Supercell’in yeni oyunu Brawl Stars üçer kişilik iki takımın birbiriyle savaştığı bir nişancı oyunudur. Tabii ki her Supercell oyunu gibi zafer kazanmanın yolu mantığınızı kullanmak! Brawl Stars oldukça rekabetçi bir oyundur. Rekabetçi ruhu o kadar fazladır ki, oyun modlarından karakterlere kadar çoğu içerik oyun oynayıp zafer kazandıkça açılıyor. Oyun kendi içinde Bounty, Smash & Grab, Heist, ve Showdown isimli dört farklı oyun modu sunuyor. Bunca emeği ve farklı modları içinde barındıran Brawl Stars oyunu hak ettiği değeri oyunculardan görerek 100 milyonun üzerinde indirme kazandı.

7. Sand Balls

2019 Yılında En Çok Oynanan 10 Mobil Oyun

Sırada basit ve oldukça eğlenceli bir bulmaca oyunu var. Stratejiye dayalı olan bu oyunda amacınız size verilen topları kamyona ulaştırmak. Toprakta açacağınız yollar ile toplarınızı sorunsuzca kamyona ulaştırmanız gereken bu basit oyunda, yolunuza çıkan renksiz topları da kendi renginize katıp puanınızı arttırabilirsiniz. Basit grafiklerine rağmen tatmin edici efektler sunan Sand Balls kullanıcıya oyunda ilerlemesinin boşuna olmadığı hissini veriyor. Oynanışının basit olmasına rağmen kullanıcılara eğlenceli bir deneyim sunan Sand Balls 100 Milyon indirmeyi çoktan arkasında bıraktı bile.

8. Alto’s Odyssey

Basit oynanış tarzına sahip oyunlardan olan Alto’s Odyssey ile devam edelim. Serinin bir önceki oyunu olan Alto’s Adventure’u hatırlayanlar olacaktır. Alto’s Odyssey, Alto’s Adventure’un yarısı kadar indirme kazanıp 5 milyon sınırda kaldı. Oyunun temel mekaniği serinin önceki oyunu ile neredeyse aynı. Bitmeyen sonsuz bir yolda ilerleyerek puan kazanmak oyundaki amacınız olacak. Anlatım anında manasız geliyor ise sizlere eskilerin gözdesi Subway Surfers’ı hatırlatmak isterim. Basit grafikleri ve aynı basitlikte oynanışıyla oynamaya başladıktan sonra oyunu uzun bir süre silemeyeceksiniz.

9. Johnny Trigger

Hem grafikler telefonumu yormasın hem de oynayacağım oyun beni aksiyona ve maceraya doyursun diyorsanız, sizinle benzer düşünüp indirme sayısını 5 milyona ulaştıran insanlar gibi, Johnny Trigger size oldukça uygun bir oyun. En basit anlatımla çöp adama benzeyen karakteriniz ile çöp adama benzeyen düşmanlarınızı ekrana dokunarak vurmanız gerekiyor. Çöp adam karakterler sunmasına aldanmayın, Johnny Trigger şaşırtıcı derecede hoş görünen efektlerle oyuncuları tatmin etmeyi başarıyor.

10. 101 Yüzbir Okey Plus

2019 Yılında En Çok Oynanan 10 Mobil Oyun

Elbette oyun denildiği zaman her Türk’ün aklında bir anda kıvılcım gibi parlayan, her kesimden ve her yaştan insanı kendisine çeken 101 Okey; 2019 yılında en çok oynana mobil oyunlar listesinde de kendisine 10 milyonluk indirme sayısıyla yer buldu. 101 Okey Plus sadece 2019 yılının değil, mobil oyun sektörüne sunulduğu zamandan beri yüksek bir oynanma sayısına sahip. Bilmeyenler için ufak bir tanıtım yapalım. Oyun başladığı zaman rakiplerinizin tahtalarına ve sizin tahtanıza 21’er adet taş veriliyor. Sizin göreviniz bu 21 taşı isterseniz aynı sayının farklı renklerini yan yana getirerek, isterseniz de aynı rengin ardışık sayılarını yan yana getirerek “per” oluşturmak. Yan yana getirdiğiniz sayıların toplamı 101 olduğu zaman yan yana getirdiğiniz bu taşları tek dokunuşla ortaya seriyorsunuz. Tahtasındaki taşları ilk bitiren galip oluyor. Bol şans!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak