2 yıllık ‘Saab’rın sonu


SAAB
SAAB

Küresel ekonomik kriz dalgası bazı markaları büyütürken bazılarının sonunu getiriyor. GM bünyesindeyken zarar ettiği için satışa çıkarılan, Çinliler, İsveçliler derken elden ele gezen ve sonunda 2 yıl önce iflas eden Saab şimdi yeniden doğuyor.

Lüks otomobil markasıyken iflas eden İsveçli Saab ile ilgili son haberi 2011’in son haftasında “Bu markanın Saab’ı olacak mı?” başlığıyla yayımlamıştık. Yerli otomobil konusunun gündemde büyük yer işgal ettiği o günlerde Türk iş adamlarının da markaya talip olduğu konuşuluyordu. İki yıl önce iflas başvurusunda bulunan İsveçli otomobil üreticisi Saab, orta sınıf sedan otomobili 9-3 serisinin üretimine yeniden başlama kararı aldı. National Electric Vehicle Sweden(NEVS) adındaki şirkete satılan Saab, üretimini Nisan 2011’de durdurduktan sonra aynı yıl içinde 19 Aralık’ta iflas başvurusunda bulunmuştu. Geçen günlerde Automotive News’e konuşan NEVS sözcüsü Mikael Oestlund, “2 Aralık Pazartesi günü resmi üretime yeniden başlayacağız. İlk zamanlarda üretim hacmini artırmak için mütevazı bir tempoda çalışacağız” demişti. Bir Japonya ve Çin konsorsiyumu olan NEVS, Saab’ı geçen ağustos ayında satın almıştı.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. SAAB muhteşemdir.. Kuzey ülkelerinin Volvo’dan sonraki en büyük yıldızı… Ancak Türkiye için yanlış bir tercih olur ve aynı zamanda parçaları pahalıdır.

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim