112. Doğum Gününde Unutulmaz Eserleri İle Sabahattin Ali

2 dk okuma süresi


8
12 Paylaşım, 8 puan

Bugün, Türk Edebiyatının usta kalemi Sabahattin Ali’nin 112. doğum günü! dergiCE ekibi olarak Sabahattin Ali’yi en sevilen eserleri ile anmak istedik.

Türk Edebiyatı için oldukça önemli bir yeri olan Sabahattin Ali, bugün 112 yaşına basıyor. 25 Şubat 1907 doğumlu olan Sabahattin Ali, Kırklareli’de dünyaya gözlerini açmış ve bizlere sayısız güzide eser bırakmış.

Muallim Mektebinde almış olduğu eğitim sayesinde öğretmenlik yapmaya başlayan Sabahattin Ali, çok geçmeden dil eğitimi için yurt dışına çıkıp Thomas Mann ve Edgar Allan Poe gibi usta yazarların eserleri ile tanışmış.

Daha sonraları Sabahattin Ali, pek çok sebepten ceza evine girmiş ve onlarca kez askerliğe çağrılmış. Şuan bile hala en çok satanlar listesindeki yerini kaptırmayan Kürk Mantolu Madonna’yı da 1. Dünya Savaşı sırasında yazmıştır.

Sabahattin Ali, netliği belli olmayan sebeplerden dolayı 1948 yılında vefat etti. Ardında ise bugün bile zevkle okunan eserlerini bıraktı.

İşte Sabahattin Ali’nin En Sevilen 5 Eseri!

1. Kürk Mantolu Madonna

Kürk Mantolu Madonna

Şuan bile en çok satanlar listesinden inmeyen Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali’nin en çok satan eseridir. İlk olarak 1941 yılında Hakikat Gazetesinde 48 bölümlük haliyle Büyük Hikaye başlıklı bir şekilde yayınlanan Kürk Mantolu Madonna, kitap olarak ise 1943 yılında Remzi Kitabevi tarafından basılmıştır.

Berlin’e giden Raif Efendi’nin sanat galerisinde Maria Puder isimli bir kadına aşık olmasını konu alan kitap, eğer okunmadıysa derhal okunacaklar listesine girmeyi hak ediyor.

2. Sırça Köşk

Sırça Köşk

Sabahattin Ali’nin birkaç kısa öyküsünden ve masallarından meydana gelen Sırça Köşk, yayınladığı dönemin düzen ve yönetimini oldukça eleştirmiş bir eserdir. Bir dönem “yasaklı kitaplar” arasında yer alan kitap, Sabahattin Ali’nin en sevilen eserlerinden birisidir.

3. Canım Aliye, Ruhum Filiz

Canım Aliye, Ruhum Filiz

Kitap, Sabahattin Ali’nin en sıkıntılı günler geçirdiği zamanda ailesine yazdığı mektuplardan oluşmaktadır. Gerçek belgelerin yer aldığı bu kitap, size hayata Sabahattin Ali’nin gözünden bakmayı sunuyor.

4. İçimizdeki Şeytan

İçimizdeki Şeytan

Sabahattin Ali’nin en sevilenlerinden olan İçimizdeki Şeytan, bir aşk hikayesini konu almaktadır. Kitap birbirini çok severek evlenen bir çiftin, hayata bakışları, tarzları ve fikirlerinin zıt olması sebebiyle ayrılmalarını anlatıyor.

5. Kuyucaklı Yusuf

Kuyucaklı Yusuf

1937 yılında yazılan kitap, Anadolu insanının gözünden anlatılmaktadır. Yusuf adında bir gencin Muazzez adında bir kıza olan aşkını ve yaşadığı kasabanın egemen kişilerinden bu aşkı korumasını konu alan kitap, muhakkak okunması gereken bir eserdir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
13
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

Sadece dergiCE yazarları sağ tıklayabilir, emeğe saygı lütfen :)